Anna
Horvth Emma 2007.05.20. 01:00
9. rsz
 |
Jelek, melyek mindig s mindenkor ott vannak. Igaz sokszor nem ltjuk meg ket. Anna is gy rezte, hiszen a szmra fontos jelzseket nagyon sokszor csak utlag rtette meg. Az rts nagyszer dolog. Olyan mintha magv tenn azt, amit ppen megrt. Az ember azt hiszi, hogy mindent megtanulhat az iskolban, hiszen azrt jr oda. Pedig az rts, az igazi tanuls egy letre szl. Minden pillanatban megrthetnk valamit, ami ppen akkor velnk trtnik. Az iskolai tanuls egyfajta alap, de nem minden. Mrpedig tanulni csak azt rdemes, amit magunkv tudunk tenni. Amit hasznostani tudunk. Ezrt is mondtk neki mindig: „Magadnak tanulsz s nem msnak”. Anna nem szeretett iskolba jrni. Mindig azt rezte, hatalmat gyakorolnak felette. Sokszor tbbet tanult meg abbl, amit megfigyelt krnyezetben. Taln ezrt is rezte mindig gy, hogy a krnyezet sok mindent meghatroz. Meghatrozza mindazt, ami ppen akkor vagy. Furcsa szerzet az ember. Mindig beilleszkedik a krnyezetbe, ami meghatrozza a gondolatait, a cselekedeteit. Taln pont ez az oka annak is, hogy lre kerlt az evolcis lncolaton. Mindent meg akar tudni krnyezetrl, ugyanakkor mindig meg is vltoztatja azt. Vajon mi az ember igazi clja? A jelekre gondolt, taln mg lmban is. Hiszen ha a jeleket elre meg tudja fejteni, van eslye nmagn keresztl mindent megrteni. Mly lomba zuhant, szinte rezte, amint elmerl a semmiben.
Reggel frissen bredt. Automatikus mozdulatokkal kszldtt. Munkba kell menni. Mindenki rohant tette a dolgt. is. Kilpve az utcra hideg szl fjta meg az arct. A megllban ismers arcok. Mindenki itt van, aki a flnyolcassal szokott jrni. A busz ksett, szoksos mdon az utbbi idben. Mindenki morgott, hiszen idre ment. Radsul mg sorompt is kaptak. Neki nyolcra kellett bernie, ami most gy azt jelenti 5-10 percet ksik. Nem szokott problma lenni, mivel rugalmasan kezeltk a munkaidejt. A munka elvgzse volt a lnyeg. Anna igyekezett is mindig mindent a lehet leggyorsabban s a lehet legpontosabban elvgezni. Egy knyvel irodn dolgozott, ahol a szortrozsokat, rgztseket s a postzst kellett elintznie. Volt, amikor nagyon sszegylt a munka, s volt, amikor kevsb. Mellette takartsokat vllalt, hogy legyen lehetsge nmileg szaportani a csald bevtelt. Nagyon kedvelte a fnkt, akivel munkakzben, amikor az engedte, jkat tudtak beszlgetni. Hrom gynyr kis gyermeke volt, akik gy jttek sorba, mint az orgonaspok. A gyerekek csodlatos teremtmnyek, tisztk, szintk. s rengeteget lehet tlk tanulni. Mindig azt mondjk, s mindig azt csinljk, ami pp a legszintbb kifejezse ltezsknek. Teljes mrtkben a jelennek lnek. Mi felnttek mr megtrtnk, s nagyon kemnyen manipulljuk egymst s krnyezetnk. Olyan korltokat lltottunk fel magunk s embertrsaink szmra, melyek szinte egyms s nmagunk ellehetetlentsre szolgl. s mi ezt hvjuk civilizcinak. Elvrjuk, hogy tolernsak legynk egyms irnt, krnyezetnk irnt, de adott helyzetekben, sajt rdeknk figyelembe vtelekor, pont mi vagyunk azok, akik ezt megszegjk. Mindig tallunk magyarzatot arra, hogy ppen akkor mi az oka annak, hogy mst cseleksznk, mint amit mondunk. Mindig kivtelezett helyzet a sajt rdek. s mindig van mentsgnk, hiszen mindenki ezt teszi. Ilyen a vilg mondogatjuk, s szpen bellunk a sorba. Lelkiismeretnk pedig el van hallgattatva, olykor temetve, mlyen s remnytelenl vrva arra, hogy egyszer csak vltozik valami. Valami, ami jobb s szebb teszi a vilgot krlttnk. Pedig minden csak rajtunk mlik. Csak azon, hogy kpesek vagyunk-e mi magunk vltoztatni nmagunkon. Vltoztatni s megvalstani kzs lmunkat, mindenki szmra paradicsomm vltoztatva a fldet a szeretet erejvel, egyms megbecslsvel, vagy hagyjuk, hogy felfaljon bennnket a civilizcinak nevezett gpezet, melyet mi magunk mkdtetnk nmagunk ellen.
Anna sokat gondolkodott ezen. Sokat s mlyen magba fordulva. Nha elkesertette mindez. Taln ezrt is rlt a felfedezett jeleknek, melyek mindig knnyeket csaltak szembe. Nagyanyja s desanyja mindig azt mondtk – Tudod a knnyek olyanok, mint az igazgyngyk. Mlyen, a lelknk legmlyn szletnek, s amikor felsznre kerlnek, a legrtkesebbek lesznek, mert megrtnk valamit nmagunkrl, nmagunkbl. Megrtjk, hogy csodlatos lnyek vagyunk, hogy ltezsnk egyetlen tiszta pillanata mindennl tbbet r, hogy puszta ltnk, az hogy itt vagyunk, lteznk, lnk, maga a mindensg. Megrtjk, hogy krlttnk minden l, ltez, hogy mindent meg kell becslnnk, hiszen a rsznk. Ugyan az a ltelemk, ugyan az, az rtkk. A nvnyek, a fk, az llatok, a lgkr, ami krl vesz minket, mind-mind a mi ltezsnk szerves rsze. s egyben mi az rszk is vagyunk. Ez az egysgnk trvnyszersge. S a knny, ami felsznre kerl lelknk mlyrl, a megrts ltal, nmagunk megbecslse. S ha nmagunk becsljk, mindent megtudunk becslni, csak jussunk el ide. - Anya mindig tudta reztetni ennek fontossgt, s nem csak azzal, hogy rtheten beszlt, hanem azzal is, hogy gy is lt. Egyszeren, tisztn s csak szeretetben. Mindennek tudott rlni, mg a szenvedsnek is, mert jutalma mindig az volt, hogy knnyei ltal vltak igazgyngykk. s micsoda nagy rm volt, amikor egytt volt a csald, s egymst becslve knnyedn, kacajok kztt jtt a megrts, s patakzott a knny mindenki szembl. Egymson, egymsrt nevetve. S az, az az rzs, ami azzal jtt, az volt a legnagyobb kincs, a felbecslhetetlen, a megfoghatatlan, amit egyszeren csak gy neveztek: szeretet knnye.
.............Folyt. kv..................
|