

A farsang a vzkereszttl (janur 6.) hamvazszerdig, a nagybjt kezdetig tart idszak elnevezse, amelyet hagyomnyosan a vidm lakomk, blok, mulatsgok, npnneplyek jellemeznek. A farsang jellegzetessge, hogy a keresztny liturgikus naptrban nem ktdik hozz jelents vallsi nnep, alapveten a gazdag nphagyomnyokra pl. A keresztnysg eltti idkbl szrmaz farsangi mulatsgokat az „erklcss” 16. s 17. szzadban nem eredete, hanem bujasgot szimbolizl szoksai miatt tiltottk.

A farsang cscspontja a karnevl, hagyomnyos magyar nevn „a farsang farka”. Ez a farsangvasrnaptl hshagykeddig tart utols hrom nap, ami nagy mulatsgok kzepette, valjban tlbcsztat is. Szmos vrosban ekkor rendezik meg a hres karnevlokat (rii karnevl, velencei karnevl), Magyarorszgon pedig a farsang legnevezetesebb esemnyt, a mohcsi busjrst.

A farsang elnevezse s a legrgebbi szoksadatok kzpkori nmet polgri hatsra vallanak, de vannak az Anjouk s Mtys kirly udvarbl itliai hatsra utal adatok is.

A farsang a prvlaszts idszaka volt s egyben fontos „eskvi szezon”, mivel a hsvti bjt idszakban mr tilos volt eskvt tartani. Erre utal az nnepnapok elnevezse is (pl.: els menyegzs vasrnap = vzkereszt utni els vasrnap, vvasrnap = farsangvasrnap az ifj frj az aps kontjra fogyasztott, stb.). A falvakban a legnyek szerveztk a blokat. A lnyok rokonaik kzvettsvel bokrtt adtak a kiszemelt legnyeknek, akik a farsang vgn nyilvnos sznvallsknt a kalapjukra tztk a bokrtt. A bli szezon s tncmulatsg lnyege az eljegyzs volt.

A farsangvasrnap a farsangi idszak vgn lev farsang farknak els napja. Szmos helyen ezen a napon tztk a legnyek kalapjukra a kivlasztott lnyok bokrtjt. Tovbbi elnevezsei: csonthagyvasrnap, tvenedvasrnap, sardvasrnap, sonkahagyvasrnap, hathagyvasrnap, kilencben hagy harmad vasrnap, piroskavasrnap (piroska nev kalcs utn), vvasrnap (ifj frj a lny csaldjnak kontjra mulatott), sardvasrnap (sodrzs jelentse szerencsekvns), vajhagyvasrnap (grg katolikusoknl)

A farsanghtf a farsang farknak kzps napja. Gyakran ezen a napon tartottk az asszonyfarsangot. Ezen a napon a nk korltlanul ihattak, zenesz mellett ntztak, frfi mdra mulattak. Ezutn hsvtig mr tilos volt az eskv, a tnc s a vigadalom. Tovbbi elnevezsei: hshagyhtf, bjtelhtf.

A hshagy kedd, a farsang s egyben a farsang farknak utols napja. A farsangtemets idpontja. Tovbbi elnevezsei: hshagysi kedd, farsangkedd, madzaghagykedd (ez utbbi utals a madzagon lg telek elfogysra) Ezen a napon ltalban szalmabbut vagy koporst gettek, jelkpesen lezrtk a farsangot s a telet.
A hshagykeddet kveti a hamvazszerda, ami a 40 napos nagybjt kezdete. Az ezt kvet nap a torkos cstrtk
Magyarorszgon mr Mtys korban divatban voltak bizonyos itliai mintkat kvet larcos mulatsgok, st II. Lajos udvarban harci jtkokat is rendeztek. Az egyhz kezdetben rossz szemmel nzte a fkevesztett mulatozst, az rdg mvnek tartotta s ldzte is. Temesvri Pelbrt ferences szerzetes 1502-ben szletett prdikcijban a kvetkezkpp r: " jaj, ezekben a napokban hny keresztny ember fordul a kegyelem vilgossgbl a sttsg cselekedeteihez, vagyis a torkossghoz, az iszkossghoz, a bujlkodshoz. Az effle emberek a farsangban az istenknek vlasztjk az rdgt, amit larcos mulatsggal, fajtalan nekekkel dicsitenek megvetvn a Krisztust."

Dacra az egyhzi tiltakozsnak, a farsang idszaknak megnneplst nem tudtk visszaszortani. Annak si, pogny gykerei, melyek szoros kapcsolatban llnak a termkenysg, bsg varzslssal, a tl elmlta felett rzett rmmel,a tavasz bekszntt siettetni szndkoz rtusokkal ersen ltek a np hagyomnyaiban.

Farsang nnephez ktdik Magyarorszgon a npi sznjtszs kialakulsa. A klnfle maszkos alakoskodsokbl nttek aztn ki a klnfle dramatikus jtkok, amelyekben tipikus alakokat szemlyestettek meg. Ilyenek voltak a cigny, a betyr, a koldus, a vndorrus, a menyasszony, vlegny. Kedvelt volt a frfi-ni szerep- s ruhacsere. Szvesen alkalmaztak llatmaszkokat is, gyakran feltnik a jtkokban a kecske, a l, a medve.

Mr a XVI. szzadtl vannak adataink az egyik legnpszerbb alakoskod jtkrl, az n. Cibere vajda - Konc kirly prviadalrl. Az egyik szerepl a bjti teleket (cibere), a msik a hstelt szemlyesti meg, az viszlykodsukrl szl a jtk.
A legismertebb alakoskod szoks magyar nyelvterleten a mohcsi busjrs. A dlszlv erdet sokcok falarcos felvonulsairl mr a XIX. szzadbl vannak feljegyzsek, br ezek ltalban a vigadalom botrnyos rszleteit emelik ki. Mivel az larcok a szereplknek inkognitt biztostottak, viszonylag gyakran kerlt sor verekedsre, nk molesztlsra, ami ellen a felhborodott kzvlemny a hatsgok segtsgt kvetelte. A XX. szzad folyamn aztn ezt az izgalmas nnepet sikerlt mederbe terelni, s ekkor terjedt el a busjrs elnevezs is, a sokcok ezt a farsangot zr esemnyt Poklada 'tltzs, tvltozs' nven emltik.

Gyakorlatilag a nagyobb falvakban tartott larcos, jelmezes felvonulsok, melyeket legtbbszr a farsang utols napjaiban, azaz farsang farkn rendeztek. A menetben ott haladtak a tipikus figurk (cigny, koldus, betyr, vndorkeresked, borbly...), idnknt meglltak s rgtnztt trfs jeleneteket adtak el. Gyakran szerepelt a menetben egy lmenyasszony illetve lvlegny is, s klnsen, ha abban az idben nem tartottak valdi lakodalmat a faluban, trfs eskvt rendeztek nekik. Hogy a mka mg nagyobb legyen, gyakorta a frfi-ni szerepeket felcserltk, vagy a ni szerepeket is frfiak alaktottk. A felvonulkat ltalban muzsikusok is ksrtk.
A Felvidken szlovk mintra terjedt el az n. bakkuszjrs (Bacchus rmai boristen nevbl), melynek sorn kecskebrbe bjt larcos alakok ijesztgettk a lnyokat, megtrfltk a falubelieket.
Egyes vidkeken npszerek voltak az lbrsgi- trgyalsok, melyeken a vdlottakat bbuk helyettestettk, vagy ppensggel llatokat tltek el. Termszetesen ezek trfs szoksok voltak, nem pedig kegyetlenkedsek.
Gyakori volt a tltemets vagy farsangtemets dramatikus megjelentse is. A telet ltalban szalmabb szemlyestette meg, de lehetett csf regasszonyt brzol rongybbu is. Ezeket aztn ltalban elgettk, vagy betemettk a hba.

A karcsonyi idszak elmltval, a mezgazdasgi munkk megkezdse eltt, a telet zr idszakban sokfel rendeztek blokat, tncmulatsgokat a falvakban, illetve a nagypolgrsg s az arisztokrcia a vrosokban. Vidken ltalban a kocsma vagy a fon volt a szntere ezeknek az esemnyeknek. A klnfle szakmk, chek bljai mellett megtallhatk az asszonyok, st a gyermekek bljai is. Npszerek voltak a batyusblok, ezekre a rsztvevk vittk az teleket, jellemzen kalcsot, stemnyt s ltalban baromfihsbl kszlt fogsokat. A farsangi bloknak mind a paraszti letben, mind pedig a vrosi nagypolgrsg krben komoly hagyomnyai voltak. Magyarzata ennek, hogy az elad lnyokat illetve a hzasuland fiatalembereket ezeken az esemnyeken vezettk be gymond a trsasgba, teht a prvlasztsban, trsasgi letben volt fontos szerepk. A legtbb lakodalmat is ebben az idszakban tartottk faluhelyen.

Farsangol
Farsangra hvta v ap
tizenkt gyermekt,
vidm jelmezblt rendezett,
s a termszet zenlt.
A Szl a fvs hangszerek
krl szorgoskodott,
a Nap dersen zongorlt,
az Es meg dobolt.
Jelmezbe ltztt az v
mindegyik gyermeke,
larcos hnapok kzl
nem bsult senki se.
Oktber macska maskart
lttt fel magra,
Mrcius pedig cpaknt
beszott a blba.
December lovon rkezett,
mert huszrnak llt,
November snta koldusknt
kvette Janurt,
aki kirlynak ltztt,
s mellette volt bolond
a kerge prilis, kinek felt
se hidd, mit mond.
Lepkeszrnyon szllt Augusztus
testvrei fltt,
s fogoly jelmezt viselt Mjus,
pp brtnbl szktt.
A ledr Jlius pajkos
sellknt volt jelen,
s Szeptember, mint Cupido
cscslt egy fellegen.
Vgl Jnius is megjtt
fzfa jelmezben,
csak a telet bcsztat
Februr volt ppen
aki elksett cseppet, mert
hember szerepben
majdnem elolvadt szegny a
vrva-vrt melegben.
Bdai-Sos Judit

Farsang
Maszkok
lopjk hpelyhek rmt,
toporognak lbtrlmn
lmatlan remnyek,
lpnk t ajtm kszbt.
Mkra
riad a hajnal, jra
stt, mly lombl
pirkad a szerelem,
|