
Mjus elseje
A munka nnept aligha kell bemutatni, de azt mr taln kevesebben tudjk, hogy idn 120. alkalommal nnepeljk. A neves hagyomny nem tlnk szrmazik, de mg csak nem egykori Szovjet nagytestvrnktl, hanem...
...hanem Chicagbl, ahol szintn nem volt emberkml a munkaid a XIX. szzad vgn. Az ipari nagyvrosok munksai gyakran tbb mint 10 rt dolgoztak naponta, s az rte jr juttatsok nem emeltk ket a gazdag emberek sorba. St, igencsak a ltminimumon tengdtek, s vgyaik sem szktek az egekbe, csupn napi 8 rs munkaidrt shajtoztak.
S hogy az lmok valra vlhassanak, a hrom ltez legnagyobb amerikai munks szervezet (az Egyeslt llamok s Kanada Szakszervezeteinek s Munksegyleteinek Szvetsge (FOTLU), a Munka Lovagjai s az IWPA, a Nemzetkzi Munksok Szvetsge) 1884-ben egyestette erit, s arra hivatkozva, hogy ha az rvnyben lv munkagyi trvnyt a kvetelsknek megfelelen nem mdostjk, akkor 1886. mjus elsejre ltalnos sztrjkot hirdetnek.
Mivel - az ismeretek ellenre - a begrt idpontig semmifle vltozs nem kvetkezett be, szak-Amerika tbb nagyvrosban is jl szervezett tmegtntetsek robbantak ki. A chicagi munkltatkat pedig annyira meglepte ez az esemny, hogy a vros 45 ezer dolgozjnak mg aznap megadtk a rvidebb munkaidt.
Kt nappal ksbb, mjus 3-n pedig az IWPA hirdetett gylekezt Chicagba, melyre mintegy 1400 munks ment el. pp az egyik fszervez tartotta beszdjt, amikor a rendrsg a bks tntetk kz ltt, ezzel ngy munks lett kioltva. Ezen felbuzdulva msnap mr ktfle rpirat is kzkzen forgott, melyek dlutnra jabb gylsre invitltak. A bosszszomjas zenet hatsra tbb ezer munks rkezett, de a kirendelt rendrfnk csendes tvozsra szltotta ket, gy csak nhny szzan maradtak. Ekkor valaki egy bombt dobott az emberek kz, s a mernylt ugyan letartztattk, de pr nap elteltvel szabadon is engedtk. Azt rebesgettk, hogy a rendrsg biztatsra cselekedett. A rendrk azonban jbl fegyvert ragadtak, s ktszznl is tbb slyos srlst s szmos hallesetet okoztak, majd a brsg ht szocildemokrata s anarchista hangadt helyezett vd al.
 |
Albert Parsons |
Kztk volt egy angol s hat nmet bevndorl frfi. Az esemnyek msik jelents figurja, Albert Parsons sikeresen kitrt ldzi ell, m a vdlottak padjn nem hagyta cserben egykori elvtrsait, gy a vgs dnts r is vonatkozott: t hallos tletet s hrom letfogytiglani brtnbntets szabtak ki rjuk.
Lingg 1887. november 9-n ngyilkossgot kvetett el, ngy trst kt nap mlva felakasztottk. A trgyalsra beidzett szemtank egysgesen vallottk, hogy a nyolc ember egyikben sem ismerik fel a bombamernylt.
1889-ben a II. Internacionl Prizsban tartott konferencijn kimondtk, hogy a kvetkez vtl kezdve mjus elsejn vilgszerte emlkezzenek meg a chicagi munkssztrjkrl s mrtrjairl.
Forrs: Sulinet.hu

MAJLIS

|