"Az embernek olyannak kellene lennie, mint egy reges bambusznd, hogy a lt t tudjon hatolni rajta. Olyannak kellene lennie, mint egy puha, szivacsos rongy, hogy lnynek nyitott ajtin s ablakain t a ltezs akadlytalanul t tudjon hatolni – gy, hogy senkit ne talljon odabenn. A szelek fjnak: lnyed egyik ablakn be, a msikon ki. Odabenn pedig senki sincs. Ez az ressg a lehet legtkletesebb boldogsg." G.I Gurdjieff
Nem tudom ki hogy van vele, de nekem hinyzik a „termszetes rend”. Az a rend, amit mg zsenge gyermekkoromban tapasztalhattam meg. Kzeleg a december, hamarosan itt a karcsony, s hinyzik a tl. Br elvtve akad egy-kt tlies nap, h is esett mr, de nincs benne rend, rendszer. Csak gy tallomra esik, hol itt, hol ott. Nha mg ott is ahol azeltt sohasem. Azt mondjk a felmelegeds okozza ezt a rendszertelensget. Ami igaz is lehet, de nekem akkor is hinyzik a rend! A ngy vszak rendje. Mert valahogyan biztonsgban reztem magam. Tudtam, ha leesik a h, pihen a termszet. Ha pedig megjn a kikelet, csiripelhetnek a madarak, kibjhatnak a hajtsok, felbredhet a tj. Valahogy az n alvsom is nyugodtabb volt s sokkal frissebben, kipihentebben bredhettem reggelente. Rendszerben ltnk a termszettel. Alig vrtuk a nyarat, az igazit, ami nem olyan szlssgesen vad fokokat produklt. volt a nevets, a kikapcsolds, az nfeledt szrakozs. Az szi napok bekszntvel pedig eljtt az ideje a betakartsnak, a tanulsnak. A megrdemelt gymlcsk szretelsnek, a feladatok elvgzsnek. Valahogyan az ember lelke is rendben volt. Tudta semmi sem maradhat el. Nem kellett aggdnia, tudta a rendet. Ma pedig egyik nap nyr, msik nap tl, a harmadikat meg kitudja. Br mostanban bejnnek az elre jelzsek, mkdnek a mszerek, fel is lehet r kszlni, DE azt rzi az ember, hogy nincsenek helyn a dolgok. Sem a termszetben, sem a fejekben, sem a lelknkben. Kicsit zaklatottak vagyunk. Hamar felmegy a pumpa, gyorsan kieresztjk a gzt. Nincs idnknt se nappalunk, se jszaknk. Trelmetlenek, kimerltek vagyunk, s vgydunk a rend utn. S megpihenni vgyunk. Az otthon melegre gondolunk, a hossz tli estkre, amikor kint szakadt a h, bent ropogott a tz, az asztal kr ltek gyerekek, felnttek, s egymsra figyelve, egymsnak szentelve szeretetket, krtyztak, jtszottak, nekeltek, olvastak. Kikapcsoldtak, feltltdtek, energit gyjtttek a tbbi vszakokra. Ma szinte mindig hinyzik otthonrl valaki. Vagy zleti t, vagy tvoli munkahely. Vagy mr korn sztvlasztotta egymst a meg nem rts, az ingerltsg, a kimerltsg, a trelmetlensg az egyms irnti szeretet hinya.
Nekem hinyzik a rend, az egymsbl szletend rend hinya. Elveszem a knyveket, melyekben ott lapulnak a csodk. Pldul ppen a ngy vszakrl, Mraitl. Vagy emlthetnm fleinknek Vivaldi: Ngy vszak-t: TL
[I. ttel]
Kszkdni, fzva csikorg havakkal, csikar, fj rettenetes szlben, topogni sûrûn, meg ne fagyj a tlben, jeges vilgban, vicsorg fogakkal.
[II. ttel]
Hzdni tûzhz, tertett, vg asztal mell, mg ott knn csak gy szakad, dlben - majd skos ton, jaj elesõflben tovbbhaladni, mindig egy arasszal:
[III. ttel]
vigyzz, megcsszol! Lbad nem szaladhat: No, kelj fel, indulj - hanem aztn j kis roppans: jg volt, beszakadt alattad!
Sirokk, bra ezerfle kfic rohasma csap rd zg szl-hadaknak - ilyen a tl ht, de van benne j is...
(Rnai Mihly Andrs fordtsa)
…...........hogy kszlhessnk a tavaszra vrva, a remnyekkel teli j letre, a kikelet rmre. De eltte tegyk rendbe a legnagyobb csodt, lelknket, az nnepekbe gyazott pihenssel, a meleg szobban szeretteinkkel, s ha lesz ereje, s segt neknk a termszet, kint a hban, a szabadban, osszuk meg rmnket fldanyval, lelknket is tisztt szeretetvel, a rend, a rendszerben forg termszeti erk erejvel.